Hammer Award

The hammer award will be given to the gold medal winner of an event IF their time is faster than the standing hammer time record for the Atlanta Erg Sprints. 

Youth Hammer Awards

Event

Year

Time

Name

Affiliation

U19 Women

 2019

7:12.6

Brianna Brysacz

SA Rowing Club

         U19 Men         

2011

6:17.5

Stephen Podwojski

SA Rowing Club

U17 Women

2019

7:31.8

Gracie Landefeld

Atlanta Junior Rowing Association

U17 Men

2019

6:33.1

Jack Mollohan

Atlanta Junior Rowing Association

U15 Men

2019

7:30.5

Talon lewis

Unaffiliated

Junior Lightweight Women

2019

7:38.3

Lucy Turner

SA Rowing Club

Junior Lightweight Men

2019

6:33.3

Jerod Bayly

Atlanta Junior Rowing Association

Junior Coxswain Women: 1K

2008

4:05.6

Tara Morgan

Augusta Junior Rowing Club

Junior Coxswain Men: 1K   

2013

3:36.9

Mikey Barry

Revolution Junior Rowing

Boys age 13 and under

2016

3:40.5

Aiden Risey

SA Rowing Club

Girls age 13 and under

2015

3:53.6

      Lily Booker

Rowbot Fitness



Adult Hammer Awards

Event

Year

Time

Name

Affiliation

Women: 30-39

2016

7:07.6

Jordan Falcone   

Crossfit Weddington

Women: 40-49

2017

7:36.9

Jen Baker       

Asheville Rowing Club

Women: 50-59

2018

7:39.1

Siobhan Duff

Lookout Rowing Club

Women: 60 and up    

2013

7:54.3

Pat Coyle

Atlanta Rowing Club

Men: 30-39

2011

6:16.8

Jordan Smith

Atlanta Rowing Club

Men: 40-49

2009

6:17.8

Curt Browder

Georgia Tech

Men: 50-59

2014

6:31.4

Charlie Brown

Potomac Boat Club

Men: 60 and up

2014

6:54.4

Jim Grattan

Unaffiliated

1000m dash: Women

2016

3:23.8

Jordan Falcone    

CrossFit Weddington

1000m dash: Men

2016

2:54.0

Garnett Pollock

Dark Horse Rowing

Novice Women

2018

7:18.1

Morgan Stewart

Greenville Indoor Rowing Club

Novice Men

2017

6:15.3

Dylan Boyle

Greenville Indoor Rowing Club

Lightweight Women

2012

7:23.0

Julia Ost

Unaffiliated

Lightweight Men

2011

6:18.7

Andrew Atwell

Greenville Indoor Rowing Club

Open Women

2013

7:08.7

Samantha Casto

Unaffiliated

Open Men

2017

6:03.4

Marc Larvie 

Georgia Tech

Coxswain Women: 1K

2016

3:50.8

Vanessa Felso

Atlanta Rowing Club

Coxswain Men: 1K

2009

3:26.9

Tom Lawler

NSU

500m dash: Women

2013

1:36.5

Amy Krueger

CrossFIt East Decatur

500m dash: Men

2017

1:17.7

Brandon Cunningham

Rowbot Fitness